Zastosuj 5 prostych zasad, dzięki którym Twój kręgosłup “odetchnie” z ulgą!

Odpowiednie ustawienie pozycji za kierownicą wydaje się najmniej istotnym elementem użytkowania różnego rodzaju pojazdów. Jest jednak kilka powodów, które sprawiają, że jest to jedna z najważniejszych czynności jakie powinieneś wykonać zanim zaczniesz pracować. Ustawiając fotel tak, aby było Ci wygodnie i aby Twoje ruchy miały szansę być precyzyjne. Poprawisz zarówno swoje zdrowie jaki i bezpieczeństwo! Artykuł skierowany jest do wszystkich tych, którzy co dziennie za kierownicą spędzają wiele godzin.
Prawidłowa pozycja siedząca w pojeździe ma wpływ na funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego ale także znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa kierującego. W zależności od rodzaju i modelu fotela różne elementy są ruchome i pozwalają na dostosowanie ich w zależności od wzrostu i gabarytów operatora. Im takich elementów więcej, tym lepiej.
Czy zastanawiałeś się, co się stanie kiedy Twój kręgosłup odmówi Ci posłuszeństwa? Jesteś w tak komfortowej sytuacji, że możesz sobie pozwolić na 2-3 miesiące zwolnienia chorobowego? Myślałeś o swojej rodzinie? Co zrobią jeżeli niesprawność przykuje Ciebie do łóżka?
Nie ważne z jakiego systemu korzystasz, czy twój fotel amortyzowany jest pneumatycznie, czy mechanicznie. A może dopiero zastanawiasz się nad zakupem? Poniżej dowiesz się co musisz zrobić żeby ulżyć swojemu kręgosłupowi już dziś. Nie jest to trudne. Wystarczy poświęcić chwilę na odpowiednie ustawienie fotela.

I. Podłokietniki – Wyposażenie zbędne? Do czego służą? Jak je prawidłowo wykorzystać?

Podłokietniki fotela są wyposażeniem niezbędnym. Zauważyłeś na pewno, że są standardowym wyposażeniem we wszystkich modelach foteli z górnej półki. Służą do oparcia rąk podczas długiej i wyczerpującej pracy. Najlepiej kiedy wyposażone są w regulację zarówno wysokości jak i kąta nachylenia. Każdy z nas zbudowany jest inaczej i dla każdego z nas ustawienia podłokietników będą inne. Zbyt wysokie ustawienie podłokietnika będzie przeszkadzało podczas kręcenia kierownicą, a zbyt niskie nie będzie dawało odpowiedniego podparcia łokciom, co może doprowadzić do tak zwanego “łokcia tenisisty”.

II. Zmienny kąt nachylenia oparcia – Dlaczego oparcie fotela powinno być ustawione prawidłowo? Jak zrobić to dobrze?

Kręgosłup jest tak skonstruowany, że najlepiej i najzdrowiej kiedy jest wyprostowany. W związku z tym powinieneś ustawić oparcie w miarę możliwości jak najbliżej do pionu. Pamiętaj, że tylko w sytuacji kiedy plecy przylegają do oparcia masz możliwość sprawnego operowania kołem kierownicy. Poza tym pozycja taka wpływa na redukcję uderzeń pochodzących od podłoża. Wiele foteli posiada również regulowane wsparcie kręgów lędźwiowych, tzw. lordozy. Jeżeli Twój fotel jest w nią wyposażony warto pamiętać o dopasowaniu jej do siebie. Zapewnia ona odciążenie odcinka lędźwiowego i pozwala na zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa.

III. Odległość siedzenia od kierownicy – Czy ustawiasz prawidłowo odległość fotela od pedałów i koła kierownicy? Dlaczego powinieneś zwracać na to szczególną uwagę?

Twoim punktem odniesienia jest sprzęgło, a dokładniej lewa noga, która je wciska. Odległość powinna być taka żeby przy maksymalnie wciśniętym sprzęgle lewa noga była ugięta w kolanie, a tylna część uda przylegała do siedziska. Ugięcie nogi w kolanie musi być znaczne. Noga nie może być wyprostowana. Następnie połóż rękę nadgarstkiem na kierownicy, dokładniej na godzinie 12:00. Ręka powinna być delikatnie zgięta. Zapobiega to bezpośredniemu przenoszeniu drgań z koła kierownicy na stawy. Zbytnio wyprostowane ręce powodują również szybsze męczenie się mięśni.

IV. Regulacja obciążenia – Jak ważne jest prawidłowe ustawienie obciążenia w fotelu?

Prawidłowe ustawienie obciążenia fotela to jeden z kluczowych elementów, dzięki którym zachowasz prawidłową pozycję za kierownicą. Fotel z wagą ustawioną za wysoko w stosunku do Twojej wagi nie tłumi prawidłowo uderzeń pionowych. Tłumione są tylko bardzo silne uderzenia. Odczuwalny jest efekt odrywania się od fotela, wręcz wyrzucania zza kierownicy. Natomiast fotel, który ma ustawione za małą wagę dobija do ograniczników, tłumione są nawet najdrobniejsze drgania, na czym cierpi precyzja jazdy. Kręgosłup w takiej sytuacji narażony jest na bardzo silne uderzenia pionowe, które mogą powodować kompresyjne uszkodzenia kręgów. Warto korzystać ze wskaźników znajdujących się na fotelach żeby odpowiednio dostosować obciążenie do swojej wagi.

V. Przerwa – Dlaczego jest taka ważna?

Podczas długiej pracy (powyżej 60 minut) pamiętaj o robieniu systematycznych przerw. W każdej przerwie możesz wykonać kilka ćwiczeń rozciągających i przespacerować się w miarę możliwości przez klika minut. Wpłynie to pozytywnie zarówno na pracę Twojego narządu ruchu jak i zdolności koncentracyjne.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że zachęciłem Ciebie do poświęcenia kilku minut na odpowiednie ustawienie fotela, który było nie było jest Twoim narzędziem pracy i ma niesamowity wpływ na to co dzieje się z Twoim ciałem. Urazy kręgosłupa i pleców są jednymi z najczęstszych schorzeń, które towarzyszą osobom zajmującym się prowadzeniem pojazdów przez wiele godzin dziennie zawodowo. Dlatego uważam, że warto zainwestować kilka minut, żeby czuć się zdecydowanie lepiej i pracować dużo efektywniej.

P.S. Miej dzisiaj wspaniały dzień!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *